Gelişmiş arama anahtar sözcükleri

Gelişmiş anahtar sözcükler, yalnızca istediğiniz arama sonuçlarını görmeniz için aramanızı daraltmanıza yardımcı olabilir.

İlgisiz sonuçların arasından seçim yaparken harcadığınız zamanın azalmasını ister misiniz? Yalnızca istediğinizi bulmanız için, gelişmiş anahtar sözcükler size daha iyi arama sonuçları sunabilir. Sınırlandırma ve aramalarınıza odaklanmaya yardımcı olmak için aşağıdaki anahtar sözcükleri kullanın:

Anahtar Sözcük Tanım Örnek
contains: Sonuçların, belirttiğiniz dosya türlerine bağlantıları olan sitelere odaklanmasını sağlar. Windows Media Audio (.wma) dosyalarına bağlantılar içeren web sitelerini aramak için şunu yazın: music contains:wma.
ext: Yalnızca belirttiğiniz dosya adı uzantısına sahip web sayfalarını döndürür. Yalnızca DOCX biçiminde oluşturulan raporları bulmak için, konunuzun ardından ext:docx yazın.
filetype: Yalnızca belirttiğiniz dosya türünde oluşturulan web sayfalarını döndürür. PDF biçiminde oluşturulan raporları bulmak için, konunuzun ardından filetype:pdf yazın.
inanchor: veya inbody: ya da intitle: Bu anahtar sözcükler, sırasıyla sitenin yer işareti, gövdesi veya başlığı gibi meta verilerde belirtilen terimi içeren web sayfalarını döndürür. Anahtar sözcük başına yalnızca bir terim belirtin. Birden çok anahtar sözcük girdisini gerektiği gibi sıralayabilirsiniz. Yer işaretinde “msn” ve gövdede “spaces” ile “magog” terimlerini içeren web sayfalarını bulmak için şunu yazın: inanchor:msn inbody:spaces inbody:magog.
ip: Belirli bir IP adresi tarafından barındırılan siteleri bulur. IP adresi noktalı bir dörtlü adres olmalıdır. Web sitesinin IP adresinden önce ip: anahtar sözcüğünü yazın. IP:207.46.249.252 yazın.
language: Belirli bir dildeki web sayfalarını döndürür. Doğrudan language: anahtar sözcüğünden sonra dil kodunu belirtin. Antikalar hakkında yalnızca Türkçe web sayfalarını görmek için, "antikalar" language:tr yazın.
loc: veya location: Belirli bir ülke veya bölgedeki web sayfalarını döndürür. Doğrudan loc: anahtar sözcüğünden sonra ülke veya bölge kodunu belirtin. İki ya da daha fazla dile odaklanmak için mantıksal bir OR kullanarak dilleri gruplandırın. ABD veya Büyük Britanya'daki heykelcilik ile ilgili web sayfalarını görmek için, heykelcilik (loc:US OR loc:GB) yazın. Bing ile kullanabileceğiniz dil kodlarının listesi için bkz. Ülke, bölge ve dil kodları.
prefer: Arama sonuçlarına odaklanmaya yardımcı olmak için bir arama terimine veya farklı bir işlece vurgu ekler. Futbol hakkında öncelikle kuruluşla ilgili olan sonuçları bulmak için, futbol prefer:kuruluş yazın.
site: Belirtilen siteye ait olan web sayfalarını döndürür. İki ya da daha fazla etki alanına odaklanmak için mantıksal bir OR kullanarak etki alanlarını gruplandırın. Web etki alanlarını, üst düzey etki alanlarını ve derinliği iki düzeyi geçmeyen dizinleri aramak için site: anahtar sözcüğünü kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir sitede belirli bir arama sözcüğünü içeren web sayfalarını da arayabilirsiniz. BBC veya CNN web sitelerindeki kalp hastalıklarıyla ilgili web sayfalarını görmek için, "heart disease" (site:bbc.co.uk OR site:cnn.com) yazın. Microsoft web sitesinde Halo'nun PC sürümüyle ilgili web sayfalarını bulmak için site:www.microsoft.com/games/pc halo yazın.
feed: Aradığınız terimler için bir web sitesindeki RSS veya Atom akışlarını bulur. Futbolla ilgili RSS veya Atom akışlarını bulmak için, feed:futbol yazın.
hasfeed: Aradığınız terimler için bir web sitesindeki RSS veya Atom akışı içeren web sayfalarını bulur. New York Times web sitesinde RSS veya Atom akışlarını içeren web sayfalarını bulmak için, site:www.nytimes.com hasfeed:football yazın.
url: Listelenen etki alanı veya web adresinin Bing dizininde olup olmadığını denetler. Microsoft etki alanının dizinde olduğunu doğrulamak için, url:microsoft.com yazın.
Notlar
  • Bu anahtar sözcüklerde üst üste iki noktadan sonra boşluk eklemeyin.
  • Burada anlatılan bazı özellik ve işlevler, ülkenizde veya bölgenizde kullanılamıyor olabilir.

İlgili Konular

Gelişmiş arama seçenekleri

See more videos...