Kötü amaçlı yazılımlardan ve kimlik avından kendinizi koruma

Tehlikeli olabilecek siteler ve web sitesi sahiplerinin bunu düzeltmek için ne yapabileceği ile ilgili size nasıl bildirim gönderebileceğimizi öğrenin.

"Malware" (kötü amaçlı yazılım) ifadesi, virüs, solucan ya da Truva atı gibi sistemi özel bir şekilde hasara uğratmak veya bozmak için tasarlanmış program ya da dosyalar anlamına gelen "malicious software" ifadesinin kısaltılmış halidir. Bing, arama sonuçlarımızda tehlikeli olabilecek sitelere bağlantıları devre dışı bırakır ve sitenin bilgisayarınıza zarar verebilecek kötü amaçlı yazılım indirebileceği konusunda sizi uyarır.

Kimlik avı, bilgisayar kullanıcılarını bir e-posta iletisi, web sitesi veya telefon araması yoluyla kişisel ya da finansal bilgileri ifşa etmesi için kandırmanın bir yoludur. Kimlik avı dolandırıcılığı genellikle banka, kredi kartı şirketi veya itibarlı çevrimiçi satıcı gibi güvenilir kaynaktan gelen resmi bildirim gibi görünen bir e-posta iletisiyle başlar. E-posta iletisinde alıcılar, hesap numarası veya parola gibi kişisel bilgiler sağlamalarının istendiği dolandırıcı bir web sitesine yönlendirilir. Bu bilgiler genellikle kimlik hırsızlığı için kullanılır. kimlik avı e-posta iletilerini, bağlantıları veya telefon aramalarını tanıma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site neden zararlı olarak işaretlendi?

Bing normal dizine alma işlemimiz sırasında sitedeki sayfalardan birinde zararlı içerik algıladığında, site zararlı olarak işaretlenir. Bu duruma, makinenize kötü amaçlı yazılım indirebilecek saldırı kodu dahildir ancak bununla sınırlı değildir. Bing bu sayfaları ziyaret etmekten kaçınmanızı önerir. Tehlikeli indirmelerden kaçınma hakkında daha fazla bilgi için şurayı ziyaret edin: Microsoft Güvenlik Merkezi.

Neden yalnızca bir uyarı iletisi verildi? Site neden dizinden kaldırılmadı?

Zararlı olarak işaretlenen sayfalar, genelde site sahibinin haberi olmadan kötü amaçlı üçüncü taraflarca yasaya veya amaca aykırı kullanılan meşru sitelerdir. Bing hem uygun hem de güvenli sonuçları size sunma çabasında olduğu için, web sayfasını uygun sonuç kümesinin parçası olarak dahil etmeye aynı zamanda da uyarı iletisiyle sizi uyarmaya karar verdik.

Web sitesi sahipleri için

Bir web sitesinin sahibiyseniz; siteniz ve inceleme sürecimiz ile ilgili ayrıntılara şuradan erişebilirsiniz: Bing Web Uzmanı Yardım ve Nasıl Yapılır Kılavuzları:

Burada anlatılan bazı özellik ve işlevler, ülkenizde veya bölgenizde kullanılamıyor olabilir.

See more videos...